top of page

Soğutucu Nedir? Fansız Endüstriyel Bilgisayarlar Neden Bunları Kullanıyor?Soğutucu Nedir?


Soğutucular, temel bilgisayar bileşenlerinin sıcaklığını düzenleyen ve yöneten termal dağıtıcılardır. Bileşen tarafından üretilen ısıyı çekerek ve havaya yayarak bilgisayarları serin tutarlar. Bilgisayarlar geliştikçe ve daha yüksek performans sağladıkça termal düzenlemenin önemi artar. Yüksek sıcaklıktaki bileşenlerin optimizasyonunu reddetmek, daha kısa ürün ömrüne, sistem arızasına ve sonunda bilgisayarda kalıcı hasara neden olabilir.Fansız Tasarım Endüstriyel Uygulamalar İçin Neden Önemlidir?


Fansız tasarım, zaten sertleştirilmiş ve sağlamlaştırılmış formu nedeniyle endüstriyel PC'lerde önemlidir. Tamamen kapalı bir sistem ile dış koşullar, içerideki hassas bileşenlerle temas etmeyecektir . Örneğin, endüstriyel bilgisayarımızın havada aşındırıcı elementlerin ve döküntülerin bulunduğu bir fabrikada konuşlandırılması durumunda bu parçacıklar ve kalıntılar bilgisayarın iç kısımlarına zarar verebilir. Ancak fansız tasarım sayesinde bilgisayar bu zorlu koşullarda sürdürülebilir ve güvenilir bir şekilde çalışabilir. Fansız pasif soğutma tasarımı, geleneksel masaüstü bilgisayarlara kıyasla endüstriyel bilgisayarların sahip olduğu çok önemli bir özelliktir.

Soğutucu, Bilgisayarları Nasıl Soğutur?


Soğutucular, ısıyı etkin bir şekilde emebilen ve hızla dağıtabilen bakır ve alüminyum gibi iletken malzemelerden yapılır. Çoğu soğutucu, havaya mümkün olduğunca fazla ısı dağıtmak amacıyla yüzey alanını en üst düzeye çıkarmak için yüzgeç şeklinde tasarlanır ve 'doğal konveksiyon' yeteneğine sahiptir. Doğal konveksiyon, ısı dağılımını havaya yayan pasif harekettir.Farklı Soğutucu Türleri Nelerdir? (Aktif Soğutma Vs Pasif Soğutma)


GPU'lar gibi bazı bilgisayar bileşenleri yüksek miktarda ısı ürettiğinden, aktif olarak soğutmak için bir fanın eklenmesi gerekir. Soğutucular, ısıyı bu bileşenlerden uzaklaştırır ve bir fan, ısıyı tüm sistemden dışarı üfler. Bununla birlikte pasif soğutma, bir fana ihtiyaç duymadan ısıyı dağıtmak için yalnızca soğutucudan faydalanır.


Endüstriyel bilgisayarlar fansız tasarıma sahiptir. Bilgisayar tamamen kapalı olduğundan üretilen ısı sistem içinde tutulacaktır ancak ısıyı sistemin kasasına yayan ve dışarıdaki havaya dağıtan soğutucu kasa tasarımı sayesinde sistem içinde oluşan herhangi bir ısı, soğutucu kasadan düzgün bir şekilde yayılır.Gemstone Soğutucu Sistemleri Ve Kasa Tasarımı


Gemstone PC'lerde, üst düzey kalitede termal pedler, termal jeller ve soğutucu plakalar tercih ediyoruz. Bununla birlikte kasa tasarımının pasif soğutma sistemiyle uyumlu olması ve %100 alüminyum malzeme kullanımı sayesinde ısı dağılımı optimal düzeyde sağlanarak ısıdan kaynaklı problemler ortadan kaldırılıyor.


Gem Endüstriyel Bilişim çalışma standartları gereği, ürün teslimi öncesinde ısınma testleri yaparak bu alandaki riski sıfıra indiriyoruz.


Detaylı bilgi için bize yazın 👉 info@gemendustriyel.com

Kaynak: https://premioinc.com/blogs/blog/what-are-heatsinks


39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page