top of page

SSD Mi HDD Mi? || Depolama Çözümünüz İçin En İyisi Hangisi?
Piyasada sunulan ve ihtiyaçlarınız için seçiminizi kafa karıştırıcı hale getirebilecek çeşitli ikincil depolama türleri ve yapılandırmaları vardır. Sorulan en yaygın soru, SSD ile HDD depolama arasındaki fark ve bilgisayarınızın ikincil depolaması için hangisinin en iyi seçim olduğudur. Bu blogda, endüstriyel bilgi işlem çözümünüz için hangisinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için SSD ile HDD arasındaki farkı karşılaştıran kapsamlı bilgiler sağlayacağız.SSD Ve HDD Farkı?


SSD ve HDD arasındaki temel fark, verileri nasıl depoladıkları, yazdıkları ve eriştikleridir. Her ikisi de bir bilgisayarın ikincil depolaması olarak kullanılsa da, SSD birçok yönden HDD'ye kıyasla çok daha iyidir. Özellikle endüstriyel uygulamalar için SSD, kritik görev verilerini tehlikeye atabilecek uç bir ortama yerleştirildiğinde dayanıklılık ve güvenilirlik gerektiren cihazlar için en popüler seçimdir. 

Sabit Disk Sürücüsü (HDD) Nedir?HDD veya geleneksel sabit disk sürücüsü, verileri depolamak, yazmak ve erişmek için yüksek devirli dönen metalik disk ve hareketli bir kafa aktüatörü kullanan geleneksel bir depolama aygıtıdır. Metal disk, ayrı bitleri temsil etmek için aktüatör kolu tarafından manyetik olarak değiştirilebilen bir ferromanyetik kaplama ile kaplanmıştır. Disk, okuma, yazma ve verilere erişme sırasında 15.000 rpm'ye kadar son derece hızlı dönebilir. Geleneksel HDD'ler, mekanik plaka (metalik disk) ve aktüatör kolu gibi mekanik parçalara dayanır. Bir HDD'nin mekanik parçaları, şok ve titreşim yaşayan endüstriyel uygulamalara yerleştirildiğinde onu arızaya meyilli hale getirir. 


Katı Hal Sürücüsü (SSD) Nedir?
Modern SSD veya yarıiletken sürücü, verilerini entegre devrelerde depolayan en son depolama teknolojisidir. Bu entegre devrelere, verilerin depolandığı, yazıldığı ve cihazlar tarafından erişildiği NAND flash sürücüler denir. SSD'lerin hareketli parçaları yoktur, bunun yerine fiziksel olarak bir devre kartına lehimlenen NAND (negatif-VE) bellek yongalarını kullanır. Bir SSD'de verilerin depolandığı birden fazla flash sürücü vardır. SSD okuma ve yazma hızı, geleneksel HDD'ye kıyasla son derece hızlıdır, tıpkı RAM gibi, flash sürücülerdeki verileri kaydetmek için bir elektrik yükü kullanır. Ancak aradaki fark, SSD'nin bilgisayar kapalı olsa bile şarjı koruyabilmesidir. Bu özellik, aynı anda tüm farklı flash sürücülere aynı anda veri yazabildiği sıralı okuma/yazma işlemi ile daha iyi performans sağlar. 

SSD, HDD'ye Göre Ne Kadar Daha Hızlı?Bir SSD'nin okuma ve yazma hızı, HDD mekanik plakalarına kıyasla çok daha yüksektir. Bir SSD sürücüsü, bir HDD sürücüsünden 20 kata kadar daha hızlı yazar ve 10 kata kadar daha hızlı okur. Ek olarak, bilgisayar anakartları PCIe 4.0 protokolünü benimsemeye başladıkça hız farkının artması bekleniyor. NVMe arabirimi sayesinde PCIe SSD'ler, okuma ve yazma hızlarında büyük bir performans artışı sağlayarak saniyede 6 Gb ile SATA arabirimi darboğazını aşabilir.


SSD vs HDD: Dayanıklılık Ve Güvenilirlik


Bir sabit sürücünün (HDD) döner tablası ve mekanik kolu en zayıf halkadır ve özellikle şok ve titreşimlere maruz kaldığında yüksek arıza riski taşır. Bir HDD döner tablası 15 bin rpm'ye kadar dönebilir ve küçük bir titreşim, verileri kolayca bozabilir ve dahili sürücüde kalıcı hasara neden olabilir. Bu nedenle endüstriyel dağıtımlar için HDD yerine SSD kullanılması şiddetle tavsiye edilir. SSD'lerin hareketli parçaları olmadığından, şok ve titreşim yaşayan uygulamalar için harika depolama seçenekleridir. Kinetik harekete ek olarak, bazı üst düzey SSD'ler geniş sıcaklıklar için bile test edilir. SSD'ler, endüstriyel bilgisayarların darbe ve titreşim direnci için dayanımı sağlayan ana faktörlerden biridir.


 


Bir başka konu: SSD Ve HDD'nin Ömrü Ne Kadardır?
SSD sürücülerin ilk günlerinde kısa ömürlü oldukları biliniyordu, ancak bu günümüz SSD'leri için bir sorun değil. SSD'lerin ilk fazları, flash sürücünün hücresindeki “hücre ölümü” olarak bilinen sürekli elektrik yükü nedeniyle daha kısa ömre sahipti. Bununla birlikte, modern SSD'ler, daha da fazlasını içeren sürücülerle yaklaşık 3.000 yazma döngüsüne sahiptir. Modern SSD'lerin önemli bir avantajı, tüm hücrelerde okuma/yazma düzeylerini izleme yetenekleridir; bu özellik, performansın optimizasyonunu sağlamak için sürücünün ömrünün artmasına yardımcı olur.


HDD ömrü, tablaya veri yazma sayısından çok fazla etkilenmez. Öyle olsa bile, sabit disk sürücüleri, sıralı olarak yazılmayan verilerin sürekli olarak yeniden yazılmasından dolayı verilerin diske dağıldığı dosyanın parçalanması riskiyle de karşı karşıyadır. Sonuç olarak, sürücülerin dosyaya erişmesi daha fazla zaman alır. Bu nedenle, HDD'lerin düzenli olarak birleştirilmesi gerekir. 


SSD veya HDD | Hangi Depolama Çözümünü Seçmelisiniz?


SSD'lerin arkasındaki performans ve teknolojinin HDD'lere kıyasla nasıl çok daha faydalı olduğunu görmek kolaydır. Ancak, hangi depolamanın sizin için en iyi olduğuna karar vermek için ihtiyaçlarınızı anlamak önemlidir. Zorlu ve karmaşık endüstriyel uygulamalar için SSD'ler doğru seçimdir çünkü son derece hızlı, dayanıklı ve güvenilirdir. SSD'ler genellikle, özellikle şok ve titreşim yaşayan uygulamalar için zorlu ortamlara dayanması gereken endüstriyel bilgisayarlarla birlikte kullanılır.


 

Gemstone Kullanıcısının İçi Rahat 😎
En güvenilir ve uzun ömürlü seçenek olduğunu bilerek tüm PC'lerimizde SSD kullanıyoruz. Bu sayede %100 endüstriyel sistemler elde edebiliyor, zorlu koşullara rağmen maksimum performans sunabiliyoruz.


Ürünler hakkında bilgi almak için info@gemendustriyel.com adresinden ya da site içi online asistanımız aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.


Sitede yayınlana tüm blog yazılarının hakları Gem Endüstriyel Bilişim Ltd. Şti. tarafından korunmaktadır. İzinsiz, kaynak site ve sayfa belirtilmeden yapılan tüm alıntıların dava konusu olarak kullanılma hakkı Gem Endüstriyel Bilişim Ltd. Şti. tarafından gizli tutulmaktadır.

94 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page